Adrenalinová služba u letecké záchranné služby

18.10.2020

Tento příběh je smyšlený, nepopisuje žádnou skutečnou osobu ani událost.

1. část

Dobrý den, jmenuji se Ladislav F. Rabčan a je mi 20 let. Jsem zaměstnán jako zdravotník u letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje. Rád bych vám popsal, jak probíhá jedna 24hodinová směna zdravotníka.

Na základně se střídá 5 posádek ve složení (pilot, zdravotník, lékař). Já sloužím ve třetí posádce s pilotem Bohdanem a s lékařem Frantou. Služba mi začíná každé ráno v 6 hodin ráno a protože bydlím jen 10 minut od budovy, tak do práce chodím pěšky. Po příchodu na základnu se obléknu do kombinézy, uvařím si čaj s citronem a medem a udělám si obložený chleba. Práce zdravotníka u letecké záchranné služby je velice fyzicky a psychicky náročná, takže musíte být velmi odolní jedinci. Služba je, buď ležím nebo běžím.

Po 4 hodinách přišlo hlášení, že se starší muž horolezec propadl do jeskyně v nepřístupném terénu. Z tohoto důvodu informoval dispečer nás, jelikož sanitka by se tam nedostala. Okamžitě jsme vzlétli a za 15 minut jsme dorazili na místo události. Když Bohdan zjistil, že není možné přistát, rozhodnul se, že mě za pomoci palubního navijáku spustí na laně dolů do jeskyně. Délka spuštění byla asi 40 metrů. Musel jsem si také dávat velký pozor na to, aby se lano nezamotalo o nějakou větev nebo mě to neodválo na skálu. Naštěstí je Bohdan zkušený pilot, který k nám přišel z armády ČR. Když jsem sjel dolů, tak jsem zjistil, že ten otvor je tak úzký, že jinak než hlavou napřed bych se dovnitř nedostal a proto jsem se nechal povytáhnout nahoru, zavěsil jsem se za nohy na lano a začal sestupovat do podzemí. Viděl jsem, že muž má otevřenou zlomeninu kosti stehenní. Zafixoval jsem tu zlomeninu, připnul jsem horolezce k sobě a řekl jsem Bohdanovi, ať nás začne pomalu vytahovat nahoru. Poté s námi odletěl na nedaleké pole, kde nás opatrně posadil na zem a Franta nás odepnul od lana. Podal mi dvě zdravotnické brašny s materiálem, následně mi pomohl stabilizovat pacienta a položit ho na nosítka a přenést do helikoptéry. Potom jsme s pacientem odletěli do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde jsme muže předali k dalšímu ošetření. Muž byl celou dobu při vědomí a komunikoval s námi, dostal se z toho bez následků. Po návratu na základnu jsem si šel dát sprchu a kafe, poté jsem musel vyplnit hlášení pro vedení. Pak jsem se šel najíst a spát.

Konec 1. části

2. část

Spal jsem asi hodinku, když se opět rozhoukala siréna a byl vyhlášen další výjezd k dopravní nehodě motocyklisty na dálnici D1 ve směru na Brno. Vzlétli jsme do 2 minut od vyhlášení. Na místo zásahu jsme dorazili za 25 minut, po přestání jsme společně s lékařem Frantou utíkali ke zraněnému. Zdálky jsme viděli, že mu jeden z okolo jedoucích řidičů poskytuje první pomoc. Převzali jsme oživování od řidiče, který se nám představil jako Erik O., zdravotník v civilu. Řekl nám, že nehodu viděl, když odjížděl s kamarádem od benzínové pumpy na cestě do Prahy. Popsal nám, jak se to stalo, motocyklista předjížděl kamion a z protisměru do něj narazilo osobní auto, po nárazu zůstal muž v bezvědomí. A potom nám pomáhal stabilizovat muže, zjistili jsme, že má vážné zranění břicha, hlavy a nohou. Proto jsme ho uvedli do umělého spánku a napojili jsme ho na umělou plicní ventilaci. Potom pilot Bohdan přinesl nosítka a s pomocí Erika jsme ho na ně položili naložili do vrtulníku. Erik se zeptal, jestli by nemohl letět taky a pilot souhlasil. A odletěli do Fakultní nemocnice v Brně, kde jsme muže předali k dalšímu ošetření na oddělení Traumacentrum. Tam se podrobil několika operacím, léčením a následná rekonvalescence trvala půlroku. Dostal se z toho bez vážnějších následků. Potom nám muž přišel poděkovat za záchranu života a řekl, že se jmenuje Vlastimil P.

No a co říci na závěr, snad jen to, že oba dva pánové se z toho dostali bez vážnějších následků. A ještě něco, dávejte na sebe pozor, ať už budete dělat cokoliv.

Za všechny členy posádky se s vámi loučí zdravotník Florián a kolega Erik